Ribji večer

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

tema odprta - 7. sep 2006 22:34 | ogledi: 4.775 | odgovori: 8

Kar se rib tiče, sem šele nekaj let "na sceni", ker jih prej sploh nisem marala...jutri pa imam v planu ribji večer. Potrebujem vaš nasvet.

Običajno polnjene lignje, dagnje in rakce na buzaro kakor tudi ribe oz. tovrstne plošče takoj serviram in tudi takoj izginejo, zato nimam pojma, kako se zadeva "obnaša", če krajši čas stoji na toplem (v pečici). Predviden imam namreč aperitiv in predjed in ne bi bila rada vsa v sopari in olju, ko pridejo gostje. Skupaj z njimi bi pojedla predjed in potem pripravljene plošče iz pečice samo postavila na mizo..

Kaj menite? Vaše izkušnje?

LP, V.

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

7. sep 2006 22:54

Mislim, da je bolje, da jedi ne daješ ravno v pečico, ker bo vročina pobrala vso vlago in bodo morski sadežin in mehkužci postali trdi kot žvečilni gumi. Kar se tiče daganj jih ne smeš pregrevati, ker so lahko potencialno strupeni po pregrevanju. Za škampe na buzaro pa mislim, da se lahko pogrejejo na blagem ognju. Glede tega tudi jaz nimam kdo ve kaj izkušenj, ker je mojster za pripravo rib in ribjih specialitet moj oče. Ga bom vprašala in napisala odgovor. Levinjav

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

8. sep 2006 7:03

Ne mislim zadev pripraviti eno uro prej in jih potem pogrevati. To nerada delam še pri picku in packu, kaj šele pri ribah, ki so itak pokvarljive... S pripravo bi končala, tik preden pridejo gostje in potem vse skupaj že na plošči postavila v pečico na 95°C, da se ne ohladi- le za toliko časa, da pojemo hladno predjed. Bojim pa se ravno tega, da bi šla hrustljavost rib po gobe, lignji pa bi se spremenili v čigumi... Kako bi vi naredili na mojem mestu? LP, V.

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

8. sep 2006 8:47

Ribe bi pokrila z alu-folijo ter nastavila pečico na 50 stopinj. Posodo kalamarov pa postavila nad posodo z vročo vodo, da se ne ohladijo in da ne postanejo čingumasti. Iskoristim priliko še,da vas vprašam zakaj zaprte školjke so škodljive? Jaz sem nora na školjke in če so zaprte jih sama odprem in pojem in to že 20 let, pa še nikoli mi ni bilo slabo in še živim... lp Anamarija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

8. sep 2006 9:08

Če se školjka ne odpre, je z njo nekaj narobe, ali je pokvarjena. Poznam ljudi, ki so pojedli kako zaprto, potem je bilo pa grozno hudo. Mi vedno vržemo zaprte proč, itak je pri vsaki priprave ena ali dve, ki se ne odpreta...

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

8. sep 2006 9:10

Anamarija, hvala za odgovor. Glede školj nisem čisto prepričana, se mi pa zdi, da školjke, ki se ne odpro, niso bile več žive, ko so romale v pisker. Strupene očitno niso, ker ti še veselo pišeš na forum in prispevaš mnoge dobre recepte (salsa je superska). LP, V.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. sep 2006 10:18

Če pečeno ribo pokriješ s folijo, bo hrustljavost definitivno šla po gobe. Če imaš možnost, naredi tako, da plošče daš v pečico v več ravneh, oziroma vsaj lignje in buzaro iz školjk tempiraj tako, da se bodo na štedilniku do konca naredili ob prihodu gostov. Sama običajno vedno naredim tako - že pripravljena jed v pečico, kar mora biti sveže je na primer na štedilniku na najnižji možni vročini, jaz tačas hitro pod tuš in ko pridem izkopalnice vsa sveža, gostje nič ne vohajo hrane na meni. Glede školjk in rakov na buzaro: buzaro pripravi v naprej, školjke pa daj na štedilnik tisti trenutek, ko gostje sedejo k mizi. Tačas, ko popijete aperitiv in pojeste predjed, se bodo že odprle, tako da jih potem samo streseš v skledo z buzaro, ki je tako ali tako lahko ves čas na toplem. s tem nimaš več kot dve minuti dela (x krat preverjeno), tudi smrdela (ali pa dišala, kakor komu) ne boš, je pa tako bolje,d a gostje kakšno minuto pšočakajo na hrano, kot da hrana čaka njih. Uspešno pripravo ti želim, mamamia mamamia

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

8. sep 2006 10:49

Hvala tudi tebi. Res bolj pametno, da gostje malo počakajo. Sploh mi ni kapnilo, da bi buzaro naredila vnaprej, tudi lignje bom postavila v štartno pozo... tistih 5 minut , kar bom za štedilnikom, pa jih bo moj mož zabaval Res, da malo kompliciram, to pa zato, ker imam goste, katerim bi se z večerjo rada vsaj malo zahvalila za neko uslugo, zato bi rada dosegla malo višji nivo (tudi postrežbe, ne samo hrane) Ups, da ne bodo moji domači sedaj nos povesili. LP, V.

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

8. sep 2006 10:56

Upam, da imaš res dobro napo - glede na to, da misliš vse to pripraviti v "zadnjem trenutku" in da bo vonjav -takšnih-in-drugačnih res veliko. Sicer pa - sprejmete še enega gosta - obožujem morsko hrano. Dober tek! lp, vanjatajnsek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti